Wykupione bilety, kilkudziesięciometrowa kolejka na seans i Nagroda Publiczności

Wykupione bilety, kilkudziesięciometrowa kolejka na seans i Nagroda Publiczności

Głośny film pt. „Polański. Horowitz. Hometown” o dzieciństwie Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza zdobył Nagrodę Publiczności Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. W oczekiwaniu na seans widzowie ustawili się w liczącej kilkadziesiąt metrów kolejce, a tydzień przed pokazem przedpremierowym wykupione zostały wszystkie bilety na seans w krakowskim Kinie pod Baranami. 20 sierpnia obraz wchodzi do polskich kin w całym kraju.

„To bardzo osobista, niemal intymna podróż dwóch wielkich artystów w świat z czasów dzieciństwa i konfrontacja wspomnień z rzeczywistością. Fascynujące” – mówiła Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi.

To kolejna nagroda jaką film Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły otrzymał z rąk widzów. Wcześniej dokument zdobył Nagrodę Publiczności Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz wyróżnienie jury Konkursu Polskiego. Dokument zebrał także pochwały krytyków. Łukasz Muszyński z portalu Filmweb ocenił, że to „jedyny w swoim rodzaju bromance. Dojmująca, a zarazem zaskakująco dowcipna opowieść o przyjaźni, konfrontowaniu się z traumatycznymi wspomnieniami, a także o terapeutycznej sile humoru”, a Tomasz Raczek z Radia Nowy Świat stwierdził, że „Kraków jest katalizatorem wspomnień Polańskiego i Horowitza o dzieciństwie i o tym, co zdecydowało kim się stali w dorosłym życiu. Film wślizguje się w serca i daje nam ich elektrokardiogram.”

Film przedstawia powrót 88-letniego Romana Polańskiego oraz jego przyjaciela, 82-letniego Ryszarda Horowitza do rodzinnego miasta, Krakowa. Zdobywca Oscara oraz światowej sławy fotografik poznali się podczas II wojny światowej w krakowskim getcie. Wędrują po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń i dawnego getta. Zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma, ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę.

„Roman Polański do dziś wspomina, że trzyletni Ryszard wybrzydzał nie chcąc wypić urodzinowej czekolady, cudem zdobytej przez rodziców w okupacyjnej rzeczywistości” – opowiada anegdotę Mateusz Kudła – reżyser i producent filmu.

O dokumencie po raz pierwszy zrobiło się głośno w ubiegłym roku, gdy Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał tytuł „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” rodzinie, która podczas wojny ukrywała Polańskiego na wsi pod Wadowicami. Reżyser złożył świadectwo po spotkaniu z ich wnukiem, którego odnaleźli twórcy filmu.

Producentem filmu “Polański, Horowitz. Hometown” jest KRK FILM, dystrybutorem kinowym Krakowska Fundacja Filmowa, produkcję obrazu wspiera Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie oraz WFDiF. Za postprodukcję odpowiada KRK FILM, Znane Studio oraz Soundprove.