Publiczność nagrodziła „Polański, Horowitz. Hometown”. Finał Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Publiczność nagrodziła „Polański, Horowitz. Hometown”. Finał Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Nagroda publiczności 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego trafiła do Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer za film „Polański, Horowitz. Hometown”. Obraz przedstawia powrót zdobywcy Oscara Romana Polańskiego i światowej sławy fotografika Ryszarda Horowitza do Krakowa, miasta ich dzieciństwa.

„Pracując nad filmem zależało nam, żeby widz miał poczucie, że wychodzi z seansu bogatszy. To 75 minut czarnego humoru, ale i wzruszających momentów, które skłaniają do refleksji o człowieczeństwie i silnej woli przetrwania. Dlatego cieszymy się, że to właśnie publiczność doceniła nasz film” – mówił Mateusz Kudła, reżyser i producent filmu.

„Dziękujemy bohaterom, za zaufanie, za to, że powierzyli historie najtrudniejszego okresu swojego życia w nasze ręce” – mówiła Anna Kokoszka-Romer, producentka i reżyserka filmu.

Werdykt ogłosił Tomasz Raczek, redaktor naczelny miesięcznika „Magazyn Filmowy” wydawanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Obraz twórców został pozytywnie doceniony także przez jurorów. Komisja pod przewodnictwem Jana P. Matuszyńskiego przyznała filmowi wyróżnienia w Konkursie Polskim. 

Dokument „Polański, Horowitz. Hometown” cieszył się zainteresowaniem widzów przez cały czas trwania festiwalu. Na każdy z kinowych seansów wyprzedano komplet biletów, a słynne Kino pod Baranami przeniosło seans do większej sali.

Film opowiada o podróży w czasie dwóch przyjaciół: reżysera Romana Polańskiego i fotografika Ryszarda Horowitza. Artyści, którzy poznali się w krakowskim getcie po raz pierwszy zdecydowali się wspólnie wrócić w dawne miejsca i rozliczyć się z przeszłością. Polański przetrwał Holokaust dzięki polskiej rodzinie, która ukrywała przyszłego reżysera na wsi pod Wadowicami. Horowitza ocalił Oskar Schindler, którego historię przedstawił Steven Spielberg w głośnym filmie pt. “Lista Schindlera”.

Podczas trwania festiwalu film zbierał pozytywne recenzje od publiczności, filmowców i krytyków filmowych: „To jedyny w swoim rodzaju bromance. Dojmująca, a zarazem zaskakująco dowcipna opowieść o przyjaźni, konfrontowaniu się z traumatycznymi wspomnieniami, a także o terapeutycznej sile humoru” – ocenia Łukasz Muszyński z portalu Filmweb. „Perła wśród dokumentów. Swoista spowiedź wielkich artystów i niesamowity dowód zaufania do twórców” – komentuje reżyserka filmów dokumentalnych Ewa Ewart. Dziennikarka i prezenterka TVN Fabuła, Grażyna Torbicka, zwraca uwagę na to, że jest to „bardzo osobista, niemal intymna podróż dwóch wielkich artystów w świat z czasów dzieciństwa i konfrontacja wspomnień z rzeczywistością”.

Podczas uroczystej Gali wręczenia nagród poznaliśmy laureatów festiwalowych konkursów. Wydarzenie transmitowane także do sieci prowadził Łukasz Wojtusik.

Producentem filmu jest KRK FILM, produkcję obrazu wspiera Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie oraz WFDiF. Za postprodukcję odpowiada KRK FILM, Znane Studio oraz Soundprove.